W dniach: 10 – 24 marca 2012 r. odbędzie się w Kamieńcu Podolskim, na historycznym zamku Wystawa Fotograficzna z:

V  Międzynarodowych, Plenerowych Spotkań Fotograficznych Wschód-Zachód 2011 w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie.

Plener odbył się w czerwcu w ub.roku na terenie Kamieńca Podolskiego i w okolicy.

W plenerze udział wzięli członkowie stowarzyszeń i foto-klubów:

1. „9×12” z Kijowa, Ukraina

2. „Pagliad” z Kamieńca Podolskiego, Ukraina

3. „Piotrkowskie Towarzystwo Fotograficzne Fcztery Piotrków Tryb., Polska

3. „Obzor” Żilina, Słowacja

4. „Jablunkov” z Jablunkova, Czechy.

Z Piotrkowa w Plenerze udział wzięli:

1. Darek Kołek

2. Tomasz Lenarczyk,

3. Artur Stępień,

4. Jacek Szewczyk,

5. Mariusz Widawski.

Mieszkaliśmy w ekskluzywnym hotelu „Gala” w Kamieńcu Podolskim. Warunki bytowe były na przyzwoitym poziomie. Kuchnia ukraińska, jak zwykle wyborna. Mieliśmy okazję zwiedzić Kamieniec Podolski, Chocim, Kitajgród – na „krańcu świata” niedaleko granicy z Mołdową, cerkwie w pieczarach w Bakocie, czy bajeczne zakola Dniestru.

Drogę do Kamieńca i z Kamieńca zaplanowaliśmy z noclegami pośrednimi, by móc zwiedzić Podole. I nie żałowaliśmy niczego. Znając już i Ruś Kijowską i Wołyń i Ziemię Lwowską, należy powiedzieć otwarcie, że Podole jest najpiękniejsze. To „perła w koronie” ukrainnych krain.

Naszą trasę poprowadziliśmy przez historyczne rejony, tak dobrze znane nam z kart książek. Odwiedziliśmy m.in. miejsce narodzin Króla Jana III Sobieskiego – Olesko, największy na Podolu i Ukrainie zachowany zespół pałacowy rodziny Koniecpolskich – Podhorce. A dalej „Ateny wołyńskie” i miejsce narodzin wieszcza – Juliusza Słowackiego – Krzemieniec. „Częstochowę” prawosławia: Poczajów, „sienkiewiczowskie reminiscencje” – tj. Zbaraż, Wiśniowiec, Skałę Podolską.

Oczywiste jest, że 3 dni mieszkaliśmy i zwiedzaliśmy Kamieniec Podolski, Chocim.

A w drodze powrotnej – Jazłowiec, Buczacz, Drohobycz i Truskawiec. A już zupełnym przypadkiem odwiedziliśmy Bełz – pozostałość po jednym z Grodów Czerwiennych – Rusi Czerwonej.

Pobyt w tej części Ukrainy, zdarzenia i przygody, których byliśmy częścią w połączeniu ze zdjęciami z naszych poprzednich pobytów na Ukrainie, już niebawej, mam nadzieję zagości w naszej wspólnej wystawie członków Piotrkowskiego Towarzystwa Fotograficznego z podytów na Ukrainie w latach: 2006 – 2011/12 pt.:

„Oblicza Ukrainy”.

Na którą już zapraszam naszych wiernych widzów.

Plakat_z_Wystawy_z_Kamiecu_Podolskim

 

 

Kam_Pod_1228x1500

Share: