Czerwony_dywan_Foto-Fair-0075 

Fcztery w Kijowie

W dniach 19.05 – 25.05.2010, reprezentacja PTF Fcztery w osobach:
Tomka Lenarczyka, Darka Łaskiego oraz piszącego te słowa – Jacka Szewczyka – była w Kijowie, na zaproszenie szefa Kijowskiego Foto-Fair (Kijowskich Foto-Targów) – Wiktora Boroniuka, szefa Kijowskiego Foto-Klubu 9×12 Andrieja Chekanowskiego oraz Zebrania Foto-Klubów Ukrainy.
Razem z nami zaproszeni byli Koledzy ze Słowackiego Rejestrowanego Foto-Klubu Obzor ze Żiliny.
Przygotowano nam miejsce na Foto Fair na nasze wystawy stowarzyszeniowe dla Fcztery i Obzor-u razem z innymi Foto-Klubami Ukrainy. Ponadto w Bibliotece Artystycznej w Starym Kijowie prezentowano naszą wspólną wystawę Foto-Klubu 9×12, Obzor-u i PTF Fcztery z zeszłorocznego wspólnego Pleneru w Streczno na Słowacji.

Po południu byliśmy zaproszeni przez Zgromadzenie Foto-Klubów Ukrainy na uroczystość wręczenia nagród dla najaktywniejszych Foto-Klubów, a na zakończenie odbyła się fotograficzna prezentacja multimedialna stowarzyszenia – Foto-Klubu Obzor i naszego Fcztery, prezentacja na którą mieliśmy „specjalne „zamówienie”, aby zaprezentować ją podczas zebrania Foto-Klubów Ukrainy.
Wieczorem z kolei odbyło się nieformalne zebranie szefów Foto-Klubów Ukrainy, na które też byliśmy zaproszeni, a które traktowało o kondycji Foto-Klubów na Ukrainie. Koledzy pytali się następnie nas, jak sytuacja wygląda w naszym kraju, jeśli chodzi o Foto-Kluby, Stowarzyszenia i fotografię.

W dniu 21.05 rozpoczął się nasz „Plener Kijowski”, od wyjazdu do Perejesławia, miasteczka położonego ok. 100 km na południe od Kijowa, nad Dnieprem.
Następne dwa dni spędziliśmy poznając Kijów, czyli foto-spacer po Kijowie.
Ostatnie dwa dni spędziliśmy w Krzemieńcu na Wołyniu, w starożytnych „Wołyńskich Atenach”, mieszkając w Domu Twórczym poety – barda, Oleksandra Smyka.
Po drodze nocowaliśmy w Równe, gdzie zaproszono nas na spotkanie z członkami grupy twórczej Prostir Photo i jej szefem Aleksandrem Kharvathem.

Rekapitulując w liczbach naszą wyprawę, przejechaliśmy ok. 2500 km, po drogach i bezdrożach Ukrainy, odwiedziliśmy Kijów, Perejesław, Równe, Dubno, Gorodok i Krzemieniec.
Przejeżdżaliśmy przez malownicze miasta i miejscowości m.in.: Włodzimierz Wołyński, Łuck, Żytomierz. A w Natalivce obok Novogradu Wołyńskiego moczyliśmy nogi w Słuczu – granicznej rzece II Rzeczpospolitej, spoglądając w zadumie na były sowiecki brzeg rzeki.
Zarejestrowany materiał z pleneru, to w moim przypadku 20 GB i sądzę, że Koledzy mają podobną ilość zapisanych danych – tj.zdjęć.

Dzięki Foto-Fair nawiązaliśmy nowe kontakty z Kolegami z Foto-Klubów z:
Łucka, Kamieńca Podolskiego i Kijowa, co jak sądzimy zaowocuje na przyszłość kolejnymi spotkaniami fotograficznymi na Wołyniu, Podolu i Rusi Kijowskiej.

Prezentowaliśmy Kolegom z Ukrainy, na zebraniu 28 Foto-Klubów Ukrainy oraz Kolegów ze Słowacji, nasze dwie wystawy, wspólną z Pleneru międzynarodowego w Streczno na Słowacji z ub. roku, wystawę stowarzyszeniową Piotrkowskiego Towarzystwa Fotograficznego Fcztery i nowatorską prezentację fotograficzną – multimedialną  PTF F-u .

A na zakończenie, będąc w Domu Twórczym P. Smyka, po przedstawieniu naszych prezentacji fotograficznych awansowaliśmy do wąskiego grona artystów którzy mogą się tam zatrzymać, podczas prowadzenia jakichkolwiek działań twórczych w okolicach południowego Wołynia. Symbolem tego faktu były specjalne koszulki Domu Irba w Krzemieńcu, prywatnego budynku twórczego Oleksandra Smyka, które wręczył nam osobiście sam gospodarz. Koszulki, które otrzymują artyści prowadzący działania rzeźbiarskie, malarskie i fotograficzne w Domu Irba.

Po tak intensywnym tygodniu trzeba było niestety wrócić do rzeczywistości…;
o czym doniósł :

Jacek Szewczyk

W załączeniu kilka zdjęć z podróży.

 

Ekspozycja_PTF-u_na_Foto-Fair-1-0050

Ekspozycja PTFu na Foto-Fair

Ekspozycja_PTF-u_na_Foto-Fair-2-0056

Ekspozycja PTFu na Foto-Fair

Ekspozycja_PTF-u_na_Foto-Fair-4

Ekspozycja PTFu na Foto-Fair

Foto-Fair-1-0049

Foto-Fair 2010

Na_kolacji_u_Saszy_Smyka-1-0056

Na kolacji u Saszy Smyka

Nasza_kwatera_w_Kijowie-1-0126

 

Nasza kwatera w Kijowie

niadanie_przy_wiecach-1-0065

Śniadanie przy świecach

 

Spotkanie_z_Foto-Klubami-1-0064

Spotkanie a Foto Klubami

Spotkanie_z_Natali_Kompatheva-0061

Spotkanie z Natalią Kompathewą

W_metro-2-0135

W metrze

W_Rivneruszamy_na_Kijw-0044

W Rivne, ruszamy do Kijowa

W_studio_Kharvatha-1

W studio Kharvatha

Wystawa_w_Bibliotece_Artystycznej-1-0079

Wystawa w Bibliotece Artystycznej

wystawa_w_Bibliotece_Artystycznej-2-0084

Wystawa w Bibliotece Artystycznej

Share: